Čapujeme unikát: Zlatý Bažant 1973

22.04.2016 09:00

Milí Retráci, od minulého týždňa môžete v Retre dostať výnimočnú novinku, či skôr vzkriesenú starinku :) ktorú sme podávali najskôr len v retro pivových fľašiach, no od tohto víkendu ju aj čapujeme!

Ide o Zlatý Bažant ´73, ktorý sa od tohto roku začal v Hurbanove variť podľa unikátnej receptúry z roku 1973. A že to pivko stojí zato, to musíte zistiť len sami svojimi ústami ;)

Pivovar Hurbanovo prináša pred tohtoročnou letnou sezónou výnimočnú pivnú inováciu. Novinka Zlatý Bažant ´73, ktorá od začiatku apríla prichádza na trh, pripomína časy minulé, a to zďaleka nie len svojím "retro" dizajnom. V Hurbanove sa nechali inšpirovať najstarším zachovaným varným listom piva Zlatý Bažant zo 16. apríla 1973, a uvarili pivo použitím tradičných metód varenia s modernými vylepšeniami. Výsledkom je pivná lahôdka, ktorá mladšiu generáciu osloví pripomenutím minulosti v "cool" retro dizajne, a u tých skôr narodených vzbudí nostalgické spomienky.

Zlatý Bažant ´73 je svetlý dvanásťstupňový ležiak s obsahom alkoholu 4,5%. Vyrába sa metódou dekokčného rmutovania na dva rmuty, s použitím jačmenného sladu z vlastnej sladovne, žateckého chmeľu a špeciálnych kvasiniek. Jeho prednosťou je extra dlhé, až 6-týždňové varenie a kratšia trvanlivosť 18 týždňov. Vďaka týmto postupom má pivo plné, vyvážené telo, vynikajúcu intenzívnu vôňu a výbornú penivosť. Novinka sa stáva stabilnou súčasťou portfólia značky Zlatý Bažant a na trhu je dostupná v pôvodných vratných 0,5l fľašiach a v čapovanej forme.

Základom receptúry piva Zlatý Bažant ´73 je najstarší zachovaný varný list piva Zlatý Bažant zo 16. apríla 1973. Hurbanovský pivovar ho získal vďaka pivnému sládkovi Rudolfovi Kajanovi, ktorý bol v roku 2014 ocenený Slovenským združením výrobcov piva a sladu ako Osobnosť slovenského pivovarníctva a sladovníctva. Rudolf Kajan sa napriek pivovarníckemu dôchodku aktívne podieľal na príprave a varení novinky spolu so súčasným pivným sládkom Karolom Francem a s mladými pivovarníkmi z Hurbanova.