Hry politikov už nevieme udržať: Od septembra bude Retro v nedele zavreté

26.08.2019 11:00

Milí Retráci, 
kroky súčasnej vlády a parlamentu (myslím teraz tie, ktoré sa priamo týkajú podnikania, nie ich osobné avantúry s pochybnými ľuďmi) ma dlhodobo nútili premýšľať, ako pokračovať ďalej v tomto segmente podnikania, udržať si pritom etickú rovinu, dodržiavať všetky zákonom stanovené pravidlá, myslieť pritom na svojich kolegov a, samozrejme, čo je cieľom každého podnikateľa, udržať Retro v čiernych číslach.

Za malým premiér nenaklusá

V ostatných mesiacoch sa naši čelní predstavitelia krajiny predháňajú v rôznych legislatívnych úpravách, ktoré majú rôzny vplyv na podnikanie na Slovensku a hoci sa o tom v médiách príliš nepíše, na malých podnikateľov tieto úpravy vplývajú veľmi negatívne. Nepíše sa o tom preto, lebo drobní živnostníci a firmy nemajú taký hlas ako veľkí zamestnávatelia. Keď napríklad nedávno ohlásil bratislavský Volkswagen, že v priebehu niekoľkých mesiacov bude prepúšťať stovky zamestnancov, nacupital samotný premiér priamo do firmy a začal vyjednávať o zachovaní miest. Keď ohlási prepúšťanie alebo nedajbože krach malá firma, nikto nepohne ani brvou. A pritom takýchto osudov je na Slovensku ročne tisíce. Bohužiaľ.

Bohužiaľ preto, pretože drobných podnikov a zamestnávateľov je na Slovensku ohromne veľa - len nemajú takú vyjednávaciu pozíciu, ako veľkí hráči. Nemajú teda kapacity, aby sa dostávali k rôznym fondovým podporám zamestnanosti (a keď sa o to aj posnažia, tak sú veľmi rýchlo sfúknutí zo stola ako domček z karát – nedávna osobná skúsenosť), aby si vyrokovali úľavy na daniach a pravidelne sa potýkajú s patáliami, ktoré im tento štát neustále servíruje pod nohy.

Máš krčmu? Sprav si profesúru z práva

V Retre máme bohaté skúsenosti so všetkými možnými kontrolami, ktoré nám či už dobrodinci posielajú ako darček, alebo tieto kontroly chodia samovoľne. Z tej veľkej hrče zákonov pre nás vyplývajú mnohé povinnosti, ktoré ja ako zamestnávateľ nemám šancu nikdy obsiahnuť, a preto si na to musím najímať ďalšie firmy, aby za mňa tieto povinnosti splnili. Niektorí kontrolóri (nevravím že všetci, nájdu sa stále aj rozumní, profesionálni a slušní ľudia) sa radi oháňajú svojimi zákonmi, čo všetko by sme mali vedieť, ale vôbec si neuvedomujú, že takto by som musel ovládať celú zbierku zákonov. Mňa sa napríklad netýkajú len zákony o daniach (čo ovládajú napríklad len daňováci), ale aj o alkohole, tabaku, hygiene, živnosti, elektronických pokladniciah, o odpadoch, o bezpečnosti práce, zamestnávaní, zákonník práce... a X ďalších predpisov a vyhlášok, o ktorých mám pocit, že niekedy nevedia ani samotní predstavitelia verejnej či štátnej správy. 

Najväčšie bomby za uplynulé mesiace však pravidelne dávajú ešte stále predseda Smeru spoločne s kapitánom. Títo páni pravdepodobne nikdy nikoho nezamestnávali, osobne mám pocit, že riadne ani nepričuchli k dopadom zákonov, ktoré si navymýšľali a ich ansábel cez národnú radu pretlačil do praxe. 

Nepotreboval som žiadneho Kapitána, aby som už pred dvoma rokmi v menšej forme zaviedol pre svojich kolegov rekreačné poukazy. Väčšina zamestnávateľov, vrátane aj tých menších, nemá problém pre svojich zamestnancov navymýšľať mnoho benefitov, aby sa za prácu svojim kolegom odvďačili. Ale je to prirodzený proces, v ktorom každý zhodnotí, koľko financií musí odkladať do rezervy, na inovácie, horšie krízové časy a nepredvídateľné okolnosti. Prikazovanie a rozdávanie z cudzieho, ako to robia naši papaláši, pramení z absolútnej absencie empatie k podnikateľom a mať veľkohubé vyjadrenia o tom, ako sa podnikateľom darí, tak ich treba rýchlo driapať, je krajne populistické a úplne nezodpovedné. Pretože o rok tu môžeme mať krízu, a všetci, čo sa im darilo a nemajú vytvorené rezervy, budú musieť redukovať svoj biznis a prepúšťať ľudí. 

Už to takto ďalej nejde

Najvďačnejším zákonom, ak nepočítam Ústavu SR, z ktorej súčasná vláda spravila šklbací kalendár, je však zákonník práce, ktorý sa novelizuje s takou rýchlosťou, že z tlače ešte nepríde ani najnovšia verzia, už je však pre ďalšiu zmenu neaktuálna. 

Pravidelné zvyšovanie príplatkov pomaly už aj za zmenu ročného obdobia, hákovanie s minimálnou mzdou a ďalšie zmeny, až mám pocit, že z čírej politickej roztopaše, privádza všetkých účtovníkov do príjemného šialenstva neustálych preškoľovaní, zamestnávateľov k neustálym prepočtom a prispôsobovaniam sa, no u malých zamestnávateľov to znamená stále razantnejší posun k priepasti, ktorá pre nich napokon nebude udržateľná.

Je vyslovene smiešne, ako sa Fico neustále oháňa sumou minimálnej mzdy, ktorá je momentálne na úrovni 520 eur. Už však nepovie aj B, že jednotlivé zamestnania sú rozdelené do šiestich kategórií a minimálka sa pre tieto segmenty násobí koeficientom. Na Slovensku tak momentálne nie je minimálna mzda 520 eur, ale od 520 eur do 1040 eur v závislosti od toho, aké povolanie vykonávate. Ak chce sociálny demokrat chrániť slabších, prosím, ale nie tak, že svojimi čisto politickými a populistickými zmenami bez opory odborníkov rozbíja pracovný trh.

Ono sa to možno zdá ako jedno číslo, ale ak drasticky hýbete s týmto jedným číslom, hýbe sa vám cenovo všetko, na čo sa pozriete. Som pokojne za, majme minimálnu mzdu aj 2 tisíc eur. Ale sme pripravení na to, že za nájmy budeme platiť cez tisícku, za pol liter desiatky zaplatíme 5 eur a za presíčko 4,50?

V nedeľu musíme zavrieť

Dlho som premýšľal a dlho prepočítaval, stále to však vychádzalo rovnako. Pri súčasnom nastavenom systéme je pre Retro naďalej neudržateľné mať v nedeľu otvorené. Do mája tohto roka sme vedeli nedele udržať na nule, prípadne sa dostať za mesiac do straty, ktorú sme vykryli inými dňami v týždni. Od mája však za nedele produkujeme v závislosti od toho, aký je slabý či silný deň, stratu od 600 do 1200 eur mesačne. Preto som sa rozhodol radšej nedele nechať zatvorené a pravidelná mesačná strata, ktorú budeme vykrývať z iných dní, bude na úrovni cca 200 eur mesačne.

Mrzí ma to, milí priatelia, hlavne kvôli vám, ktorí ste naučení k nám chodiť na nedeľnú kávu či dvojku vína. Ak mám hrať fér a nepodvádzať, musíme mať jednoducho zavreté, lebo to vychádza z pohľadu čísel ako najracionálnejšie riešenie. Roztopaše našich pánov vladárov však nemôžeme do nekonečna platiť z vlastného vačku, a preto ma mrzí, že im niektorí ľudia túto ich hru ešte aj schvaľujú. Lebo to značí absolútne nepochopenie elementárnych ekonomických súvislostí...

PS1: Na záver ešte jedno upozornenie. Od nového roka v Retre prestaneme predávať aj cigarety, keďže do platnosti vstúpilo ďalšie nariadenie, ktoré ich predaj komplikuje, zavádza ďalšie byrokratické zaťaženie a takmer nulovú možnosť zárobku. Práve preto budú u nás dostupné cigarety už len do tohtoročných Vianoc. Fajčiarska miestnosť ostáva zachovaná v pôvodnom rozsahu.

Želám všetkým ľuďom žijúcim na Slovensku rozumných správcov vecí verejných, ktorí nemyslia len na vlastné bruchá a politické body.

Tomáš Bořuta, konateľ Retro World s.r.o.

Otváracie hodiny od septembra 2019:
Pondelok    9:00 - 22:00        
Utorok         9:00 - 22:00        
Streda         9:00 - 22:00        
Štvrtok        9:00 - 22:00       
Piatok         9:00 - 24:00       
Sobota       15:00 - 24:00       
Nedeľa       ZATVORENÉ