Retro otvorené už len do 2. apríla

25.03.2022 08:00
Milí priatelia, máme pre vás dve správy: jednu dobrú a jednu zlú.
 
TOU DOBROU správou je, že včera (21.3.) v popoludňajších hodinách po viac ako dvoch týždňoch konečne zapli elektrinu. Takže v piatok sa v Cooltajneri môžete tešiť na sľúbený Coolkvíz!
 
TOU ZLOU správou je, že toto podujatie bude vôbec posledné v priestoroch kultúrneho centra Cooltajner. Minulý piatok sme si totiž od pani poštárky prevzali doporučený list od nového majiteľa domu kultúry – Mesta Považská Bystrica, v ktorom sme obdržali výzvu na vypratanie priestorov do 10 dní od prevzatia zásielky.
 
Po včerajšom stretnutí s primátorom mesta nám bolo potvrdené, že toto rozhodnutie je nezvratné. Dostali sme však ponuku, že do začatia rekonštrukcie domu kultúry môžeme individuálne zažiadať o priestory pre organizovanie prípadných podujatí.
Ako sme boli uzrozumení, podobný list obdrží v nasledujúcich dňoch aj Retro. Prevádzka bude teda otvorená od zajtra už len do soboty 26.3., kedy bude následne uzavretá z dôvodu vysťahovania.
 
Milí priatelia, rekonštrukcia domu kultúry je nevyhnutná a pre záchranu tejto majestátnej budovy potrebná. Dovolíme si tvrdiť, že aj vďaka nám sa po minuloročnom Večere filmových a populárnych melódií pohli dlho zaseknuté ľady. Tak, ako to podobne bolo s kultúrnym letom v našom meste a ďalšími aktivitami. Pretože občiansky sektor dokáže vytvoriť zaujímavý tlak a potrebnú konkurenciu, vďaka čomu môže naše mesto rásť.
 
Dokážeme byť preto vysoko nad vecou a priestory bez zbytočných obštrukcií uvoľniť. Ide predsa o vyšší cieľ, a to záchranu domu kultúry.
 
Druhou vecou však je, že sme sa od minuloročného novembra s novým majiteľom snažili o dialóg, a viackrát sme aj verejne počuli o možnosti pokračovania nájmu v priestoroch domu kultúry. Do poslednej chvíle sme v danú kontinuitu verili – veď ešte minulý týždeň sme boli na radnici ohľadom nájomných zmlúv. Dnes však máme v rukách iba jeden list s výzvou na vypratanie priestorov, druhý pravdepodobne na ceste, a žiadne záruky do budúcnosti na papieri...
 
Chceli sme v tieto dni pomáhať vojnovým utečencom, pokračovať v akadémii pre seniorov, voľnočasových kurzoch či stretnutí mamičiek, ponúknuť umenie a kultúru. No pravdepodobne nás čaká komplikovanejšie obdobie, kedy budeme musieť v prvom rade pomôcť sami sebe. A budeme musieť poprosiť o pomoc aj vás, našich návštevníkov. Chceme vás však ubezpečiť, že Cooltajner a Retro nikam neodchádzajú. Koncept aktívnej občianskej angažovanosti, obohacujúcej kultúry a umenia, silnej komunity a nevyčerpateľnej kreatívy má v našom meste silný potenciál. A my sa budeme snažiť čo najskôr pripraviť vhodnú pôdu, aby z nej mohla opäť vyrásť bohatá úroda.
 
Za celé tímy Cooltajneru a Retra
 
Tomáš Bořuta
 
INFO COOLTAJNER
Cool kvíz: piatok 25.3. o 19.00, gate open 18.30.
 
INFO RETRO
Posledné otváračky do 2.4.2022:
Pondelok - štvrtok: 14.00 – 22.00
Piatok: 14.00 – 24.00
Sobota: 14.00 – 24.00