Vo februári sa v Retre exkluzívne predstaví Piata loď (program na február)

06.02.2017 12:00

Čítačka Václava Kostelanského (piatok 17.2. 20:00)

Čítačka z knihy považskobystrického autora Václava Kostelanského v podaní divedaleného súboru Napíšte si výpoveď, pôsobiaceho pri ZUŠ IWK v Považskej Bystrici, za hudobného spirevodu Martina Albrechta.

Exkluzívne: Piata loď v Retre (štvrtok 23.2. 18:00)

Úspešný román Piata loď z dieľne Považskobystričanky Moniky Kompaníkovej sa už o niekoľko dní dostane na plátna kín. Výnimočná a oceňovaná kniha sa stala predlohou rovnomenného filmu, ktorý nakrútila režisérka Iveta Grófová. Ide o jej druhý veľkometrážny film.

Ešte pred samotnou slovenskou premiérou budeme mať naozaj jedinčnú možnosť privítať autorky diela v Považskej Bystrici, v kaviarni Retro Muisc & Coffee, a to už vo štvrtok 23.2.2017 o 18:00.

Spisovateľka Monika Kompaníková, spoločne s režisérkou filmu Ivetou Grófovou a Zlaticou Bartíkovou, psychologičkou a konzultatnkou filmu, spoločne považskobystrickému publiku predstavia očakávanú filmovú novinku a zároveň budete môcť vidieť vybrané sekvencie z nového slovenského filmu.
Vstup je voľný, všetkých vás srdečne pozývame!

Must see: Samčo, brat dážďoviek a jeho komedy-koncert (piatok 24.2. 20:00)

Charizmatický a osobitý performer, folkový spevák, víťaz Radio Head Awards 2016 v kategórií experimentálna hudba, divadelný herec, literárny publicista, no najmä popredná osobnosť košického undergroundu. Toto všetko je Samuel Szabó, alias Samčo Brat Dážďoviek.

V Považskej Bystrici poprvýkrát predstaví svoju komediálno-vzdelávaciu show/prednášku BIZARDNÝ VÝCHOD v Retre v piatok 24. februára.

Východné Slovensko je jeho srdcovou lokalitou. Nielen preto, že tam prežil väčšinu života, hlavným dôvodom sú paradoxy a banality, ktoré tento región ponúka. Krásne hory a uprostred nich rozpadávajúce sa nemecké banské mestečká, vidiecky industriál a skanzeny socializmu natreté "na ružovo", slovensko-ukrajinský Berlín uprostred rozdelený hranicou, skrachované veľkoplošné impérium Mikuláša Varehu, eurofondový barbie-urbanizmus, vysokokvalitný urban exploration priamo v centrách okresných miest, špecifické miestne postavičky, scény a folklóry. Toto všetko a ešte omnoho viac budete môcť zažiť na prednáške s názvom Alternatívny sprievodca provinčnými miestami: Bizarný Východ. Motto: Blízka exotika a predzvesť konca sveta.

Po prednáške Samčo predstaví aj svoju hudobnú tvorbu. Môžete sa tešiť na jeho jedinečnú performance a autentickú hudobnú show, akú ste doteraz určite nevideli. Samčo vystupujúci iba s akustickou gitarou je na míle vzdialený tomu, čo by sme mohli považovať za klasický folk, napriek tomu dokáže svojimi hravými a inteligentnými textami opakovane rozosmiať celé publikum. Jeho tvorba je prístupná a inovátorská zároveň, v roku 2016 sa stal za svoj posledný album ÁTTÖRŐ ERŐ dokonca držiteľom prestížneho ocenenia Radio Head Awards v kategórií experimentálna hudba. Každý jeho koncert je iný ako ten predošlý a preto by si ho nemali nechať utiecť jeho skalní fanúšikovia či nováčikovia.